مسابقه‌ی عکاسی «جاده ابریشم و جوانان» یونسکو

 مسابقه‌ی عکاسی «جاده ابریشم از دیدگاه جوانان» به عنوان یک برنامه‌ی آموزشی بصری و به منظور آشنایی با میراث فرهنگی مشترک در مسیر جاده ابریشم برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس عکس هفت گاه ، این مسابقه در چهارچوب برنامه‌ی «جاده ابریشم و جوانان» سازمان یونسکو و نیز در راستای اهداف دهه‌ی بین‌المللی تقارب فرهنگ‌ها (۲۰۲۲- ۲۰۱۳) اجرا خواهد شد.

در توضیح سایت یونسکو آمده:

«امروزه هنرهای تصویری مهم‌ترین ابزار ارتباطی برای جوانان است. آموزش‌های هنری، در ارتقای آگاهی نسل جوان و درک صحیح  چالش‌های ناشی از پدیده جهانی‌شدن، از اهمیت اساسی برخوردار است. هدف این مسابقه عکاسی تشویق جوانان کشورهای حوزه‌ی جاده ابریشم به شناخت میراث مشترک فرهنگی‌شان می‌باشد.

حوزه جاده ابریشم به مناطقی اطلاق می‌شود که در شرق و جنوب شرق آسیا با گذر از آسیای مرکزی، شبه‌قاره هند، استپ‌های روسیه، فلات‌های ایران و آناتولی، شبه‌جزیره عربستان، مناطق غربی و شمال آفریقا میان تانزانیا و مراکش و نیز مناطق شرقی و جنوب اروپا تا ایتالیا، فرانسه و شبه‌جزیره ایبری (اسپانیا و پرتقال) قرار دارند. شناخت این میراث مشترک عامل مهمی برای ارتقا فرهنگ احترام متقابل و نیز فرهنگ صلح پایدار میان اقوام و ملت‌های مختلف ساکن در طول جاده ابریشم است.

علاوه بر این، این مسابقه در نظر دارد عکاسی را به عنوان ابزاری برای بیان دیدگاه‌های مختلف نسبت به میراث مشترک و هویت جمعی اقوام و ملت‌های ساکن مناطق مختلف جاده ابریشم ترویج کند. در این راستا، این مسابقه مشوق جوانان برای استفاده از عکاسی به منظور معرفی اهمیت تاریخی جاده ابریشم است.»

مقررات:

-تمامی افراد بین ۱۴ تا ۲۵ سال بدون در نظر گرفتن تابعیت و کشور محل اقامتشان مجاز به شرکت در این مسابقه عکاسی هستند؛ به غیر از کارکنان یونسکو و حامی مالی آن (بنیاد جهانی صلح چین) و نیز اعضای خانواده‌ی آنها (والدین، کودکان، خواهر و برادر و همسران) که مجاز به شرکت در این مسابقه‌ نیستند.

– هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر ۲۰ عکس (به صورت تک عکس و یا مجموعه‌ی عکس) ارسال کند.

– برای شرکت در مسابقه فقط تغییرات جزئی در عکس‌ها مانند: تغیر نور، دیافراگم، تعادل رنگ و کادر پذیرفته می‌شود و این تغییرات باید در توضیحات تصویر ذکر شوند.

-عکس‌های شرکت‌کنندگان باید میراث مشترک جاده ابریشم را در چهارچوب فرهنگ، مکان‌ها و بناهای تاریخی، چشم‌اندازهای طبیعی و نیز مردم به تصویر بکشند.

– شرکت‌کنندگان باید عکس‌هایشان را از طریق وب‌سایت مسابقه به دبیرخانه مسابقه ارسال نمایند.

– عکس‌های شرکت‌کنندگان در مسابقه توسط هیئت‌داوران بین‌المللی بررسی خواهند شد.

– آخرین زمان ارسال عکس و اطلاعات ۱۵ جولای ۲۰۱۸ (۲۴ تیر ۱۳۹۷)

موضوعات:

فرهنگ، مردم، بناها و مکان‌های تاریخی، مناظر طبیعی

جوایز

سه برنده در هر رده سنی انتخاب خواهند شد:

برندگان جایگاه اول یک دوربین عکاسی حرفه‌ای (همراه با لنز حرفه‌ای)
برندگان دوم یک دوربین نیمه‌حرفه‌ای
و برندگان سوم یک دوربین دیجیتال (استاندارد)

علاوه بر این، هر شش برنده دو گروه سنی مسابقه به مراسم اهدا جوایز که در تاریخ بیست و یک سپتامبر ۲۰۱۸ در شهر پکن در کشور چین برگزار می‌شود، دعوت خواهند شد. تمام هزینه‌های سفر و شرکت در این مراسم برای برندگان به عهده سازمان یونسکو و بنیاد صلح جهانی چین است. برندگان گروه سنی ۱۴ تا ۱۷ سال با همراهی یکی از والدین خود (یا سرپرست قانونی) در مراسم شرکت خواهند کرد. تمامی هزینه‌های سفر نفر همراه نیز توسط سازمان یونسکو به عهده گرفته خواهد شد.

در پایان مسابقه عکاسی یک نمایشگاه سیار از پنجاه عکس برتر ارائه‌شده در مسابقه ابتدا در شهر پکن و سپس در شهرهای دیگر در طول جاده ابریشم و نیز در دفتر مرکزی سازمان یونسکو در پاریس برگزار خواهند شد.

به منظور ثبت نتایج این مسابقه، پنجاه عکس برتر ارائه‌شده در آن، در چهارچوب یک آلبوم عکس نفیس منتشر خواهند شد. یک نسخه از این آلبوم عکس به هریک از پنجاه شرکت‌کننده‌ای که عکس‌هایشان در این آلبوم چاپ شده اهداء می‌شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =