مستند «ابراهیم» آماده پخش شد .

همزمان با سومین سال دستگیری شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه ، مستند «ابراهیم» به کارگردانی وجیه‌الله شیرمحمدی آماده پخش شد.

به گزارش سرویس سینمایی هفت گاه ، مستند «ابراهیم» به نویسندگی و کارگردانی وجیه‌الله شیرمحمدی روایتی از زندگی شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه است. شیخ زکزاکی در دسامبر ۲۰۱۵ در حمله ارتش نیجریه به منزلش و یک حسینیه زخمی ، دستگیر و روانه زندان شد. اکنون دستگیری این روحانی ۶۴ ساله وارد سومین سال خود شده و خبرها حاکی از وخامت اوضاع او در زندان است.

شیرمحمدی درباره این مستند گفت: مستند «ابراهیم» با تصاویر و مصاحبه‌ای اختصاصی از شیخ زکزاکی در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ شروع شد. در این فیلم سعی شده است روایتی از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و مذهبی رهبر شیعیان نیجریه ارایه شود تا مخاطب را به تدریج با این شخصیت برجسته آشنا کند.

وی ادامه داد: در گام‌های نخست مستند، قرار بود سفری به نیجریه داشته باشیم و فعالیت‌های محلی شیخ زکزاکی را به تصویر بکشیم، اما متاسفانه با اتفاقی که در ۲۲ آذر ۱۳۹۴ در نیجریه رخ داد، جمعی از یاران شیخ زکزاکی شهید شدند و خود شیخ زخمی و زندانی شد م ما از همراه شدن با وی بازماندیم.

این کارگردان بیان کرد: پس از تشکیل کمپین «فری زکزاکی» مدتی هم به امید آزادی شیخ از بند اسارت روند تولید را متوقف کردیم اما متاسفانه اکنون دستگیری وی وارد سومین سال خود شده است بنابراین با تدابیر اندیشیده شده، مستند ۸۰ دقیقه‌ای «ابراهیم» ‌را با بیش از ۸۰ ساعت فیلم خامی که در اختیار داشتیم به پایان رساندیم.

شیرمحمدی گفت: حضور شیخ زکزاکی در فیلم و شنیدن حرف‌های وی از زبان خودش به جذابیت این مستند افزوده است به ویژه اینکه این مصاحبه سه ماه قبل از دستگیری شیخ انجام شده و شامل آخرین تصاویر رسمی و اختصاصی از وی پیش از زندان است.

کارگردان «ابراهیم» در پایان ضمن ابراز امیدواری برای آزادی هرچه سریعتر رهبر شیعیان نیجریه اظهار کرد: این مستند حاصل ۶ ماه تلاش استودیو نقش رویای بهشت است بنابراین امیدواریم مخاطبان در این فیلم با زوایای مختلف و جدیدی از زندگانی شیخ ابراهیم زکزاکی آشنای شوند.

محسن زین‌العابدینی تهیه‌کننده ، سیدفرهاد نجفی‌فرد تدوینگر ، سیدعلی حسینی‌زاد و صادق میلانی تصویربردار ، حسین آدشیرینی صدابردار ، محمود مروتی مشاور کارگردان و محمد کلهر به عنوان مشاور رسانه‌ای از دیگر عوامل مستند «ابراهیم» هستند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =