نمایش مستند «خون است دلم برای ایران» در خانه هنرمندان ایران

مستند «خون است دلم برای ایران»در خانه هنرمندان ایران به نمایش در می آید .

به گزارش سرویس سینمایی هفت گاه ، برنامه نمایش مستندهای برترِ این هفته در خانه هنرمندان که از سوی انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران برگذار می‌شود ، به نمایش مستند بلندی با عنوان «خون است دلم برای ایران» از ساخته‌های سیدجواد میرهاشمی اختصاص یافت .

در این فیلم که تنها بخش‌های کوچکی از خدمات علمی و فرهنگی دکتر منوچهر ستوده – ایران‌پژوه ، تاریخ‌نگار ، جغرافی‌شناس ، استاد دانشگاه و یار و همراه دیرین دکتر ایرج افشار– ، از تولد تا درگذشتِ این بزرگ‌مرد را به تصویر کشیده است ، فیلمساز با استاد ستوده از فراز البرز همراه می‌شود تا مخاطبان فیلم نیز به تأسی از زندگی و منش و آرمان‌های وی ، ایران را بیشتر بشناسند و بیشتر دوست بدارند .

میرهاشمی – تهیه‌کننده و کارگردان این مستند – به بهانه نمایش فیلمش در خانه هنرمندان ایران در بخش پایانی یادداشتی با عنوان «آنچه از ایشان آموختم» می آورد :

دکتر منوچهر ستوده در مقدمه جلد سوم کتابِ « از آستارا تا استارآباد (استرآباد) » به سال ۱۳۵۵ خورشیدی می‌نویسد :

«امید است دعای خیر من بدرقه راه کسانی باشد که در راه گسترش دانش سعی و کوشش دارند. خداوند چنین کسان را تنها نخواهد گذاشت و نظرِ لطف خود را از ایشان دریغ نخواهد کرد.» در زمانه‌یی که فست‌فود و اینترنت و بازی‌های رایانه‌یی و تلفن همراه، مجال تفکر را از جوانان گرفته است؛ سهم «بنیان‌گذارِ دانشِ جغرافیایِ تاریخیِ ایران، منوچهر ستوده» در کتب درسی چه میزان است؟ الگوپذیری و نیز معرفیِ سرمشقِ مناسب، یکی از اساسی‌ترین راهکارهای موجود در زمینه تربیت و پرورش نوجوانان و جوانان است. سرگذشت افرادی مانند منوچهر ستوده و معرفی‌شان در کتب درسی می‌تواند نمونه برجسته وطن‌دوستی به آیندگان ایران‌زمین باشد و وقت آن است تا شعرِ «خون است دلم برای ایران» به کتاب‌های درسی راه یابد تا دانش‌آموزان، مفهوم ایران‌شناسی و تاریخ و جغرافیای میهن‌شان را بهتر از پیش باز شناسند. غزل‌واره‌ای که ابیات آغازین‌اش چنین است :
خون است دلم برای ایران
جان و تن من فدای ایران
بهــتر ز هـزار گونـه آوا
در گوشِ دلم نوای ایران
فیلم مستد مذکور در ساعت ۱۸ سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ با حضور جواد میرهاشمی – کارگردان و تهیه‌کننده فیلم – در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران به نمایش و نقد و بررسی در می‌آید و ورود برای همگان آزاد است .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − چهار =