کتاب «چهل قطعه برای کاخن» منتشر شد

کتاب آموزشی«چهل قطعه برای کاخن» از مبتدی تا پیشرفته ، همراه با مجموعه شنیداری با تالیف محمدرضا رئیسی منتشر شد.

 

به گزارش سرویس ادبیات هفت گاه ، محمدرضا رئیسی که تا کنون کتاب‌های «شیوۀ نوازندگی کاخن جلد ۱ و ۲» را منتشر کرده در خصوص جدیدترین کتاب خود با عنوان «چهل قطعه برای کاخن» گفت: هدف از انتشار این کتاب، ارتقاءدادنِ سطح نوازندگیِ نوازندگان کاخن و وسعت بخشیدن به دایرۀ تواناییِ آنان  است. بدین منظور در این کتاب، قطعاتی با ریتم‌های گوناگون و تکنیک‌های متفاوت آورده شده تا نوازندگان در عین حال که قطعه‌ای می‌نوازند و الگوهای مختلف ریتمیک را تمرین می‌کنند، به تکنیک نوازندگی خود نیز بیافزایند. منظور از این تکنیک‌ها، تکنیک‌هایی است که در کتاب‌های شیوۀ نوازندگی کاخن جلد ۱ و ۲ که پیشتر به چاپ رسیده بود بدان‌ها اشاره شده بود ولی به دلیل حجیم‌بودن و وسیع‌بودن مطالب مجالی نیافته بودند تا در خلال ریتم‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

وی ادامه داد: این کتاب از بخش‌هایی چون پیشگفتار، راهنمای علائم و اختصارات، قطعات و مشخصات مراجع تشکیل شده که بخش قطعات، خود شاملِ دستگاه‌های رومبا، نیوارلیان، آلگریا، مارتیو، ثاپاتئادو، سالسا، راک، شافل، بولریا، سگریا و غیره است که در خلال آنها از تکنیک‌هایی مانند ریز دوبل، ریز طبلایی، ضربه‌زدن با ناخن، گلیساندو و ضربه‌زدن روی بدنه ساز، استفاده شده است.

مولف کتاب «چهل قطعه برای کاخن»در خصوص ضرورت انتشار چنین اثری بیان داشت: با توجه به این نکته که بنده بیش از ۱۶ سال است که در زمینۀ آموزش موسیقی مشغول هستم و سال‌هاست کاخن و دیگر سازهای کوبه‌ای را تدریس می‌کنم، بر مبنای مشاهدۀ نقاط ضعف و قوت هنرجویان و دیگر نوازندگان کاخن، انتشار چنین کتابی را لازم دیدم. این کتاب به نوعی پُرکننده و کامل‌کنندۀ خلل و فرج‌هایی است که هنرجویان در نوازندگی خود با آن روبرو هستند.همچنین این کتاب نخستین کتاب در زمینۀ آموزش کاخن در ایران است که به صورت قطعه نوشته شده است و تا کنون کتابی در قالب قطعه در زمینه کاخن منتشر نشده است.

وی همچنین با اشاره به کمبود منابع موجود ساز کاخن گفت: با یک بررسی ساده می توان به کمبود منابع پی ببریم به عنوان مثال از اولین کتاب‌های آموزش دف در ایران حدودا ۲۶-۷ سال می‌گذرد و طی این سال‌ها در این زمینه‌ کتاب‌هایی تولید شده است و هم‌چنان هم کتاب‌های جدید منتشر می‌شود. اما از چاپ اولین کتاب کاخن در ایران حدودا ۵ سال می‌گذرد و از آنجایی که کاخن طی چند سال اخیر، سازی بسیار پرکاربرد و پر طرفداری شده است، قطعا چاپ و نشر منابع بیشتر در این زمینه نیاز است.

رئیسی در خاتمه خاطر نشان کرد: یکی از نکات مثبت این کتاب، مفید بودنش برای هر سطحی است. چه برای هنرجویانی که تازه نواختن کاخن را آغاز کرده اند که بعد از ۴ الی ۵ جلسه می‌توانند اولین قطعۀ این کتاب را بنوازند و چه برای کسانی که سال‌ها است مشغول نواختن هستند و چه‌بسا اکنون کاخن را آموزش می‌دهند. قطعات این کتاب تقریبا از ساده به دشوار تدوین و آماده‌سازی شده که همۀ نوازندگان بر حسب تواناییشون بتوانند از آن بهره‌مند شوند و با به خاطر سپردن برخی از جملات و عبارات آن بتوانند در تک‌نوازی یا بداهه‌نوازی خود از آن استفاده کنند.

کتاب «چهل قطعه برای کاخن» با طراحی جلد فرید حامدی و صفحه آرایی اردوان رضای سلطان آبادی توسط انتشارات نای و نی منتشر شده است .

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =