سمینار بررسی مکتب اصفهان در مورفولوژی شهری برگزار شد

جلسه‌ «شهرهای خاورمیانه و بررسی مکتب اصفهان در مورفولوژی شهری» به همت گروه پژوهشی بین الملی «شهرهای جاده‌ی ابریشم» برگزار شد.

silk cities

به گزارش سرویس معماری هفت گاه، گروه پژوهشی بین الملی «شهرهای جاده‌ی ابریشم» متشکل از پژوهشگران ایرانی و خارجی در بیست و یکمین سمینار بین المللی «شکل شهر» در پرتوی پرتغال در تیرماه امسال اقدام به برگزاری جلسه‌ای مستقل با عنوان «شهرهای خاورمیانه و بررسی مکتب اصفهان در مورفولوژی شهری» کرد.

این گروه پس از برگزاری موفق کنفرانس بین المللی «تحول شهر در ایران» به میزبانی دانشگاه یو.سی.ال لندن در سال ۲۰۱۲ به عنوان محلی برای پژوهش و تبادل نظر محققان، معماران و شهرسازان تشکیل شد.

این نشست با یک فیلم مستند پژوهشی برای معرفی تعدادی از شهرهای تاریخی منطقه با تاکید بر اصفهان آغاز شد و در ادامه نتایج تحقیقاتی در درباره روند تغییر و تکامل شهر اصفهان در طول تاریخ ارائه شد. در این بخش به تیپولوژی و مرفولوژی شهر اصفهان در دوران مختلف تا دوره ی معاصر پرداخته شد.

در این نشست به مباحثی از این قبیل پرداخته شد:

– چگونگی تغییر الگوی رشد شهر از ارگانیک به دکارتی؟
– چگونگی تبدیل شدن یک شهر به یک کلان شهر با طرح های بلند پروازانه در دوره صفوی و قاجار
– بررسی ساختار شهرهای تحت تاثیر مکتب اصفهان شهرهایی نظیر: قزوین، شیراز و سمرقند

این ارائه در ادامه در بخش درسهایی از «مکتب اصفهان» به ارائه ی راهکارهایی برای طراحان و مدیران شهری در برخورد با شهرهای جدید.

ارائه آخر این نشست به «مقایسه ی تطبیقی دو شهر تاریخی قزوین و پرتوی پرتغال» اختصاص داشت. این تحقیق به روند شکل گیری و الگوی توسعه این دو شهر تاریخی پرداخت. شباهتهای زیاد این الگوها با وجود تفاوتهای جغرافیایی، فرهنگی و تاریخی این دو شهر حضار را متعجب کرده بود.

استقبال زیاد محققین شرکت کننده درکنفرانس از این پنل و سوالات تعاملی زیاد درانتهای نشست این نشست را به یکی از نشستهای موفق این دوره از سمینار «شکل شهر» تبدیل کرد.

جهت دسترسی به مقالات ارائه شده توسط این گروه می توانید به وب سایت www.silkcities.org مراجعه نمایید.

شایان ذکر است گروه پژوهشی «شهرهای جاده‌ی ابریشم» از کلیه ی محققان، معماران، شهرسازان جهت عضویت در این گروه به منظور تبادل نظر و حضور در مجامع علمی بین المللی دعوت به عمل می آورد.

منبع: آرتنا

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 8 =